Antalya 2024 – relacja

Zgodnie z zapowiedziami przedstawiamy relację z obozu dla sędziów grupy Elite, który odbył się w Turcji (Antalya) 25.01-03.02. Zaproszenie do udziału w zgrupowaniu otrzymała nasza Ekstraklasowa trójka – Karol Arys, Marek Arys oraz „debiutujący” na tego typu wyjeździe Marcin Janawa.

Pierwszego dnia po przylocie (tj. w piątek 26.02), odbyły się pomiary tkanki tłuszczowej. Zaraz po tym nastąpiło oficjalne rozpoczęcie kursu przez Przewodniczącego KS PZPN Tomasza Mikulskiego. Jeszcze tego samego dnia cała trójka naszych reprezentantów otrzymała pierwsze nominacje na mecze: Karol oraz Marek wraz z kolegą z Małopolskiego KS Marcinem Ciepłym pojechali na spotkanie Korona Kielce – FK Krumovgrad (Bul), zaś Marcin został przydzielony do trójki z Danielem Stefańskim oraz Jakubem Winklerem na mecz Dynamo Kijów (Ukr) – FC Ballkani (Kos).

Schemat dnia podczas zgrupowania układał się w wg określonego schematu – po śniadaniu odbywały się wykłady szkoleniowe. Po nich zaś osoby, które były delegowane na mecze dopasowywały intensywność treningów do nadchodzących spotkań, zaś pozostali sędziowie odbywali treningi z koordynatorem przygotowania motorycznego sędziów PZPN oraz FIFA – Grzegorzem Krzoskiem. Wieczorami odbywały się kolejne szkolenia.

Przez pierwsze trzy dni (zarówno rano, jak i wieczorem) odbywały się wykłady z tematów przygotowanych przez Centralną Komisję Szkoleniową, które przedstawiane były przez sędziów zawodowych. W trakcie obozu egzaminy kondycyjne przeprowadzone były w trzech turach, tak, żeby nie kolidowały z meczami obsadzonych na nie sędziów.

W niedzielę (28.01.) rozpoczęty został czterodniowy oficjalny kurs FIFA, który prowadzili oficjalni instruktorzy FIFA Matteo Trefoloni (https://www.transfermarkt.pl/matteo-trefoloni/profil/schiedsrichter/345 – były sędzia FIFA), odpowiedzialny za stronę teoretyczną, oraz Grzegorz Krzosek, którego głównym zadaniem było zadbanie o wzrost formy fizycznej przed nadchodzącą rundą wiosenną.

Wykłady opierały się nie tylko na analizie sytuacji boiskowych, ale także na pojęciu szeroko rozumianego „football understanding” (z ang. zrozumienie futbolu). Zgodnie z tym terminem sędziowie muszą pamiętać, że są częścią większego widowiska, w którym, co do zasady, nie mogą przeszkadzać, a wspierać i budować jego wartość swoimi decyzjami oraz postawą na, a także poza murawą.

W przedostatni dzień przeprowadzone zostały ostatnie zajęcia z tematyki spalonego, egzaminy teoretyczne oraz uroczysta kolacja. Tego dnia trójka z naszego Kolegium zwieńczyła swój pobyt tam sędziując spotkanie Termalica Bruk-Bet Nieciecza (Pol) – Vorskla Poltawa (Ukr) pod czujnym okiem Matteo, który był obserwatorem tego meczu.

W sumie nasi koledzy zaliczyli:

  • Karol – 2 mecze, wyżej wspomniane,
  • Marek – 5 meczów (takich drużyn jak m.in.: Maribor FC (Słn), FK Tuzla City (BiH), Levski Sofia (Bul), Banik Ostrava (Cze)),
  • Marcin – 5 meczów (takich drużyn jak m.in.: Warta Poznań, Arka Gdynia, Nasaf Qarshi (Uzb) Shkëndija Tetowo (Mac)).

Wierzymy, że grono naszych przedstawicieli w Turcji będzie się stale powiększać, a relacje z tych wyjazdów stale wydłużać.