W związku z pytaniami i wątpliwościami jakie pojawiły się podczas ostatnich trzech zgrupowań sędziów  i sędzi szczebla centralnego oraz sędziów  III  ligi spieszę z wyjaśnieniami.

  1. Rzutami wolnymi są karane tylko:
– przewinienia z udziałem  przynamniej jednego z 22 zawodników, w tym przewinienia popełnione przez nich lub na nich
– przewinienia przeciwko sędziom
Oznacza to np., że zawodnik rezerwowy, trener itd., który uderzy innego zawodnika rezerwowego, trenera itd. czy to na polu gry czy to poza nim, zostanie ukarany indywidualnie a gra, jeżeli zostanie przerwana, zostanie wznowiona rzutem sędziowskim.
  1. W przypadku rzucenia przedmiotem  (w tym piłką) we „współpartnera” miejscem przewinienia jest również miejsce trafienia lub w przypadku uniknięcia trafienia, miejsce w którym by do niego doszło.
Oznacza to, że:
– rzucenie przedmiotem (w tym piłką) w innego zawodnika, zawodnika rezerwowego, zawodnika wymienionego  lub osobę funkcyjną swojej drużyny znajdujących się poza polem gry, skutkować będzie rzutem wolnym pośrednim z miejsca na linii ograniczającej pole gry, zdefiniowanego w przepisach gry.
– rzucenie piłki meczowej, przejętej przez bramkarza, w „przeciwnika” bądź „współpartnera” skutkować będzie sankcją indywidualną dla bramkarza i rzutem rożnym.