Obóz w Wałczu – podsumowanie

Nadszedł czas na małe podsumowanie obozu szkoleniowo-unifikacyjnego dla sędziów i obserwatorów Kolegium Sędziów ZZPN, który odbył się w dniach 5-7.10 w COS w Wałczu. W tym roku odeszliśmy od tradycyjnej formuły, rezygnując z egzaminów w czasie obozu, aby umożliwić sędziom skupienie się na szkoleniu i wzajemnej integracji.

Pomimo braku, dla niektórych oczywiście, tego dodatkowego bodźca, w obozie wzięło udział ponad 140 sędziów z naszego Kolegium.

Zaczęliśmy wszystko w czwartek powitaniem przez naszego przewodniczącego Marka Arysa, a następnie przez prezesa ZZPN – Macieja Mateńkę.

Po oficjalnym rozpoczęciu przyszedł czas na wyróżnienia dla sędziów, którzy zasłużyli się swoim postępowaniem w szeregach kolegium oraz wykazali wymaganym stażem lat aby otrzymać brązowe, srebrne i złote odznaki ZZPN.

Wręczenia wyróżnień dokonali prezes ZZPN oraz przewodniczący KS ZZPN. Była to także okazja dla wręczenia zaległych wyróżnień dla osób, które nie były obecne podczas wiosennego spotkania sędziów, zwanego potocznie „plenarką”.

Po części oficjalnej przeszliśmy do części szkoleniowej, w ramach której pierwszy z zaproszonych prelegentów Maciej Wierzbowski (Przewodniczący Komisji Szkoleniowej KS PZPN) omówił interpretację różnych zdarzeń w najbardziej newralgicznym miejscu boiska, czyli polu karnym.

Drugi dzień obozu zaczął się od szkolenia poprowadzonego przez kolejnego prelegenta Pawła Chamerę (Trener Przygotowania Motorycznego), który omówił zarówno teoretycznie jak i przeprowadził praktycznie, zagadnienia związane z rozgrzewką sędziego przed meczem. Była to zarazem doskonała okazja do rozgrzewki dla osób, które z różnych przyczyn zdawały egzamin jeszcze w czasie obozu, bo w związku z indywidualnymi prośbami dopuściliśmy tą możliwość jako ostateczny termin egzaminów.

Po części praktycznej nastąpiło szkolenie przeprowadzone przez następnego gościa specjalnego – Katarzynę Wierzbowską (Członkini Komisji Szkoleniowej KS PZPN nt. zarządzania ławkami i zarządzania zawodnikami dopuszczającymi się krytyki orzeczeń sędziów.

Punktem kulminacyjnym szkolenia było wystąpienie Bartosza Frankowskiego, sędziego międzynarodowego, który wszystkim uczestnikom obozu wyłożył tajniki dotyczące prawidłowego zarządzania zawodami.

Po przyjęciu tak dużej ilości wiedzy teoretycznej, sędziowie podzieleni na grupy szkoleniowe uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez naszych najlepszych sędziów szczebla Ekstraklasy oraz najbardziej doświadczonych obserwatorów i członków komisji szkoleniowej.

Zwieńczeniem piątku były spotkania integracyjne, w ramach których sędziowie wzięli udział w quizie nt. piłki nożnej, turnieju FIFA rozegranego na konsolach oraz zawodów sprawnościowych opartych na formule znanego z telewizji turbokozaka.

Sobota była czasem podsumowań i po tym porannym spotkaniu sędziowie udali się na swoje mecze zgodnie z obsadą, którą złożył w całość referent ds. obsady.