Raport Komisji Szkoleniowej – runda jesienna 2021/2022

Podczas zakończonej rundy jesiennej Komisja Szkoleniowa z powodzeniem zorganiozowała egzaminy kondycyjne oraz teoretyczne. Były to pierwsze testy w czasach światowej pandemii, dlatego z zadowoleniem trzeba przyjąć, że wzięło w nich udział ponad 200 sędziów, z czego zdecydowana większość uzyskała pozytywny rezultat.


W ubiegłych miesiącach, aż jedenastu sędziów klasy okręgowej miało okazję zaprezentować się na poziomie IV ligi. Na poziomie klasy okręgowej zadebiutować za to miało okazję sześciu sędziów na co dzień sędziujących w klasie A. Każdy ten występ był poddany obserwacji, a efekty pracy sędziów Komisja Szkoleniowa na bieżąco raportuje Zarządzowi KS. W sumie to aż siedemnastu sędziów, którzy dostali szanse sprawdzenia w wyższej lidze. 

Runda jesienna ubiegła także pod hasłem szukania talentów wśród sędziów asystentów – wprowadzono „Program Asystent”, który będzie kontynuowany także w nowym roku. Od bardziej doświadczonych sędziów, którzy zostali zaproszeni do tego projektu, zebrano kilkadziesiąt raportów dotyczących sędziów asystentów, ich ogólnie pojętego zaangażowania oraz pracy typowo boiskowej. Komisja Szkoleniowa ma już pierwsze wnioski, kilkoro sędziów znajduje się już pod wzmożoną obserwacją.

Ponadto w trakcie trwania rundy, Komisja Szkoleniowa pracowała nad ustaleniem zasad awansów i spadków dla poszczególnych klas rozgrywkowych. Na tej podstawie powstawał nowy regulamin dotyczący reguł, które będą obowiązywały w obecnym oraz w przyszłych sezonach. Regulamin zostanie zaprezentowany przed rozpoczęciem rundy wiosennej.