Obóz Wałcz 2022 – relacja

W dniach 15-17.09 odbył się obóz szkoleniowy dla sędziów oraz obserwatorów Kolegium Sędziów ZZPN. Było to pierwsze zgrupowanie po trudnym okresie pandemii. Mieliśmy zaszczyt wysłuchać znakomitych wykładów, które przeprowadzili sędzia UEFA Elite Szymon Marciniak oraz były sędzia asystent międzynarodowy Konrad Sapela. Obecnością zaszczycili nas również Wiceprezes PZPN oraz Prezes ZZPN Maciej Mateńko, a także Wiceprezes ZZPN Piotr Dykiert.

W trakcie obozu odbyły się szkolenia z Przepisów Gry, egzaminy teoretyczne oraz kondycyjne, ale także zajęcia praktyczne w grupach.

Pierwszy dzień był bardzo intensywny i merytoryczny. Obóz otworzył, krótkim wystąpieniem Wiceprezes ZZPN Piotr Dykiert oraz Przewodniczący KS ZZPN Marek Arys. Następnie wszyscy zgromadzeni mogli wysłuchać inspirującego wykładu Szymona Marciniaka. Bezpośrednio po wykładzie głos zabrał Wiceprezes PZPN Maciej Mateńko, a zaraz po kolacji na scene wkroczył wybitny Konrad Sapela, który zaprezentował najnowsze zmiany w kontekście oceny spalonego. Po takiej bogatej dawce wiedzy, sędziowie i obserwatorzy przystąpili do egzaminów pisemnych. Wyniki z egzaminów, dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania, zostały udostępnione zainteresowanym jeszcze tego samego dnia.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od egzaminów kondycyjnych. Na pierwszy ogień ruszyli sędziowie IV ligi. W tzw. międzyczasie odbywały się zajęcia praktyczne w grupach. Obserwator naszego Kolegium Pan Ireneusz Szereda opowiedział oraz zaprezentował w jaki sposób należy pracować „gwizdkiem”, aby uzyskać odpowiednią tonację. Po egzaminach oraz zajęciach praktycznych odbyło się spotkanie organizacyjne, podczas którego wręczono dyplomy za awanse uzyskane w poprzednim sezonie. Przewodniczący Komisji Szkoleniowej KS ZZPN Marcin Janawa omówił szczegółowo zasady awansów w sezonie bieżącym, wyjaśnił również w jaki sposób wyliczany jest współczynnik, wedle którego ustalana jest lista klasyfikacyjna. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli na stadion w celu wykonania grupowego zdjęcia. W geście solidarności z Ukrainą, sędziowie wystąpili w strojach imitujących barwy flagi naszych sąsiadów. Po tym wydarzeniu sędziowie udali się na obiad, natomiast obserwatorzy na spotkanie z Komisją Szkoleniową oraz Zarządem KS ZZPN. Później kibice koszykówki mieli okazję wspólnie obejrzeć w sali konferencyjnej mecz ME Polska – Francja. Zaraz po meczu chętni wzięli udział w zabawach integracyjnych jakie przygotował dla nich Marcin Janawa. Równolegle w sali konferencyjnej pozostali sędziowie mogli obejrzeć zawody Ekstraklasy: Legia Warszawa – Miedź Legnica.

Trzeciego dnia część sędziów z samego rana rozjechała się na zawody. Pozostali mieli okazję wziąć udział w kolejnym wykładzie, który przeprowadził duet Marcin Janawa oraz Karol Arys. Bazą szkolenia były klipy pochodzące z meczów Kipsta IV ligi. W trakcie tych zajęć na sali pojawił się kolejny gość specjalny – Jakub Winkler.

Z perspektywy Komisji Szkoleniowej oraz Zarządu Kolegium Sędziów ZZPN były to bardzo intensywne dni. Serdecznie dziękujemy za przybycie i aktywny udział w zajęciach wszystkim sędziom, obserwatorom oraz wspaniałym gościom!