Kary wychowawcze – Q&A

Po konsultacji z pozostałymi Wydziałami ZZPN prezentujemy zestaw najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi związanych z wprowadzeniem od sezonu 2020/21 pilotażowego projektu „Ławka kar” dotyczącego kar wychowawczych w rozgrywkach drużyn A i B-klasy oraz młodzieżowych prowadzonych przez ZZPN.

Przede wszystkim przypominamy, że kara wychowawcza zgodnie z aktualnym Regulaminem Rozgrywek ZZPN występuje jako dodatek tylko i wyłącznie do pierwszej żółtej kartki za słowne lub czynne (gestem, wymachiwaniem rękoma, odkopnięciem/odrzuceniem piłki, sarkastycznym oklaskiwaniem itp.) okazywanie niezadowolenia z decyzji sędziów przez zawodników. Otrzymanie drugiej żółtej kartki w meczu bez względu na jej powód skutkuje tak jak dotychczas wykluczeniem z gry. Kara wychowawcza nie wymaga dodatkowego opisywania w załączniku do sprawozdania czy odrębnego raportowania w systemie Extranet.

Jednocześnie prosimy sędziów o rozwagę w stosowaniu kar wychowawczych i podejmowanie tak często jak to będzie możliwe działań prewencyjnych. Liczymy, że wprowadzone rozwiązanie zostanie przyjęte przez całe zachodniopomorskie środowisko piłkarskie ze zrozumieniem i pomoże ograniczyć negatywne zachowania wobec sędziów oraz chronić wizerunek gry.

Pytania i odpowiedzi