Drukuj

W dniu 9 grudnia w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Piłkarskiego w Szczecinie odbyły się warsztaty dla kandydatów ubiegających się o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Po spełnieniu określonych warunków do warsztatów zakwalifikowanych zostało 29 sędziów. Ostatecznie na zajęcia przybyło 27. Sobotni kurs to kolejny etap selekcji arbitrów, który odbywał się pod kierownictwem Przewodniczącego Komisji Szkoleniowej KS ZZPN Artur Aluszyka i członków Komisji Szkoleniowej: Dawida Błaszczaka, Marcina Janawy i Marka Kurzawskiego. Były to pierwsze tego typu zajęcia zorganizowane w naszym Kolegium, a rodzaj przeprowadzanych zajęć stanowił swego rodzaju novum dla ich uczestników.

czytaj dalej


Warsztaty zaczęły się od pomiaru wagi ciała, które miały na celu zrewidować i potwierdzić deklaracje przesyłane przez sędziów w raportach z przeprowadzanych treningów, czyli w tzw. logbookach. Następnie sędziowie pobiegli bardzo wymagający test sprawnościowy, zwany yo-yo. Przed startem ustalono, że test skończy się na poziomie 18.2. Do granicy tej dobiegło dwóch sędziów: Koledzy Paweł Maćkowiak i Piotr Pazdecki. Po teście biegowym sędziowie przystąpili do sprawdzianu pisemnego. Praktycznie wszystkie pytania były opisem boiskowych sytuacji, które w praktyce występują na meczu piłkarskim. Widać, że taka forma testu była dość sporym wyzwaniem dla uczestników warsztatów. Po pisemnych dylematach przyszedł czas na test z klipów wideo. Tu kolejny raz sędziowie musieli zmierzyć się z nowym doświadczeniem. Składający się z 25 klipów test z różnych obszarów decyzji sędziowskich (ręka, dogso/spa, ataki nogami, holding, spalony a nawet stosowanie tzw. ducha gry) polegał, nie tylko na podaniu ostatecznej decyzji, ale również na krótkim jej uzasadnieniu. Na koniec warsztatów Kolega Artur Aluszyk omówił odpowiedzi do testu pisemnego. Przeanalizował także problematykę prezentowanych klipów na podstawie obowiązujących Przepisów Gry, metodologi i rekomendacji Zarządu Kolegium Sędziów PZPN.

Z całą pewnością były to bardzo wartościowe warsztaty dla sędziów, którzy na bazie przeprowadzonych testów mogą wyciągnąć wnioski odnośnie do rzeczywistego stopnia swojego przygotowania i włożonej pracy. Wskazały również obszary do dalszego samodoskonalenia. Z kolei dla Komisji Szkoleniowej jest to następna nieoceniona porcja materiału niezbędna do systemowej selekcji sędziów pod kątem ich przygotowania merytorycznego, kondycyjnego, pracowitości i cech wolicjonalnych.

Zapraszamy do zapoznania się z krótka fotorelacja z zajęć.

GALERIA