wtorek, 27 October 2015 08:20

4. kolejka Ekstraklasy

Napisane przez Zbigniew Przesmycki

HASŁO DO PLIKU WIDEO: kszzpn

Analizując pokazaną na załączonym klipie sytuację, przypomnę zasady oceny rozmyślności kontaktów ręki z piłką jakie obowiązują na naszych boiskach. Zasady te opierają się na wytycznych zawartych w Przepisach Gry ( str. 19 „Zagranie piłki ręką”).

Kontakt ręki zawodnika z piłką jest uznawany za rozmyślny gdy:

*Ma miejsce rozmyślny ruch ręki do piłki, przy czym ruch ręki w kierunku piłki, jeżeli jest ona przy ciele, z zastrzeżeniem p.2, nie jest  kontaktem rozmyślnym.

*Piłka jest oczekiwana ponieważ leci w kierunku zawodnika z dużej odległości.Wtedy jakikolwiek kontakt ręki z piłką będzie kontaktem rozmyślnym. To, że np. ręce będą ułożone na klatce piersiowej zawodnika, czy też będą przy ciele, nie będzie miało żadnego znaczenia.

*Nie ma rozmyślnego ruchu ręki do piłki ale piłka jest oczekiwana ponieważ jest oczywiste, że będzie oddany strzał na bramkę bądź będzie miało miejsce dośrodkowanie.  Jednak do uznania, w takich przypadkach, kontaktu piłki z ręką za rozmyślny, konieczne jest aby ręka poszerzała obrys ciała. Nie poszerza obrysu ciała ręka znajdująca się przy ciele. Również nie poszerza obrysu ciała ręka, która nie znajduje się przy ciele ale za nią, patrząc w linii strzału lub dośrodkowania, znajduje się inna część ciała zawodnika. Inaczej mówiąc, trafienie piłki w rękę nie trzymaną przy ciele ale za którą znajduje się np. tułów zawodnika (ustawienie zawodnika bokiem do kierunku strzału, dośrodkowania) nie będzie uznane za rozmyślny kontakt piłki z ręką.

*Nie ma rozmyślnego ruchu ręki do piłki, piłka jest nieoczekiwana (nieoczekiwane zagranie, rykoszet, odbicie) ale:

- ręka znajduje się w nienaturalnej pozycji

lub

- ręka znajduje się w naturalnej pozycji lecz zawodnik ma możliwość uniknięcia kontaktu

 

Popatrzmy teraz na analizowaną sytuację. W nawiązaniu do powyższych zasad zagranie piłki ręką znajdująca się przy ciele,nie jest naruszeniem przepisów gry. Tak więc z punktu widzenia sędziego, widzącego schowane za plecy ręce obrońcy, co zostało odebrane przez niego jako trzymanie rąk przy ciele, decyzja mogła być jedna – grać dalej. Natomiast zapis filmowy może budzić wątpliwości czy rzeczywiście ręce te „w całości” były przy ciele. Tak więc jeżeli ktoś uważa, że piłka została zagrana odstającą od ciała częścią ręki, to karny będzie właściwą decyzją. Jednak jeżeli zagrana została bliską barku częścią ramienia to decyzja grać dalej będzie prawidłowa. Z mojego punktu widzenie wyraźne i jednoznaczne schowanie rąk za plecy przez obrońców w przypadku piłek oczekiwanych, powinno być pragmatycznie traktowane jako scalenie ich z ciałem ze wszystkimi konsekwencjami decyzyjnymi wynikającymi z takiego założenia. Tak więc, dla mnie, decyzja grać dalej, nawet przy pełnym oglądzie sytuacji którego nie miał sędzia, jest prawidłowa.

facebook_page_plugin