W dniach 6-8 września odbył się obóz szkoleniowy Kolegium Sędziów ZZPN. Tegorocznym miejscem spotkania był Ośrodek Wypoczynkowy Mewa w Niechorzu. Już przed oficjalnym rozpoczęciem zapowiadał się niezwykle, gdyż swoje uczestnictwo w całym obozie potwierdziło 180 sędziów i obserwatorów KS ZZPN, co stanowi rekordowy wynik w historii organizacji.

                Obóz zaczął się późnym popołudniem od przedłużenia ważności licencji na rozpoczęty sezon 2018/2019 oraz wydania nowych licencji tegorocznym kadetom. Następnie po zakwaterowaniu sędziowie i obserwatorzy przystąpili do egzaminów teoretycznych. Po egzaminach nastał czas na oficjalne otwarcie obozu oraz spotkanie sędziów z Zarządem KS. Sędziowie zebrali się w nowym namiocie konferencyjnym, gdzie przywitał ich Przewodniczący Zarządu KS Łukasz Ostrowski, a następnie wysłuchali wypowiedzi zaproszonych gości. Jako pierwszy przemawiał Członek Prezydium ZZPN i Przewodniczący Komisji Odwoławczej ZZPN Rafał Czyżyk, który w imieniu Prezesa Jana Bednarka podziękował sędziom za ich wytężoną pracę w sezonie 2017/2018 oraz wyraził nadzieję, że już rozpoczęty sezon 2018/2019 będzie jeszcze lepszy. Następnie przemawiał Filip Skowron – członek Komisji ds. Futsalu i Piłki Plażowej PZPN, który zachęcał sędziów do rozwijania się w halowej oraz plażowej odmianie piłki nożnej. Jako ostatni z zaproszonych gości przemawiał Paweł Podgórski –Przewodniczący Komisji Licencji Trenerskich Wydziału Szkolenia ZZPN, który przedstawił po krótce zachodzące zmiany w licencjach trenerskich oraz poprosił sędziów o ich dokładną weryfikację. Warto nadmienić, że na zaproszenie Kolegium Sędziów ZZPN w obozie po raz pierwszy uczestniczyli przedstawiciele wszystkich Wydziałów ZZPN tj.: Robert Bikowski (Przewodniczący Wydziału Dyscypliny), Julian Bumbul (Sekretarz Wydziału Bezpieczeczeństwa), Jacek Siebert (Przewodoniczący Wydziału Gier) oraz wspomniani wcześniej Rafał Czyżyk, Paweł Podgórski i Filip Skowron, dzięki czemu sędziowie mieli możliwość osobistego zadawania pytań czy wymiany doświadczeń. Po wystąpieniach gości głos zabrał V-ce Przewodniczący KS ZZPN Artur Aluszyk, który zapoznał sędziów z  nowo przyjętymi przez Zarząd KS regulaminami zasad awansów i spadków w poszczególnych klasach rozgrywkowych oraz przedstawił szczegółowe dane nt. zeszłosezonowych decyzji w sprawie awansów sędziów w poszczególnych klasach.

                Piątek był najintensywniejszym dniem obozu. Rozpoczął się on od wykonania grupowej fotografii na stadionie w Niechorzu w dresach partnera technicznego KS ZZPN firmy Saller. Następnie sędziowie udali się do namiotu konferencyjnego, gdzie swój pierwszy tego dnia wykład przeprowadził były sędzia międzynarodowy, obserwator szczebla centralnego oraz członek Centralnej Komisji Szkoleniowej Kolegium Sędziów PZPN Marcin Szulc. Wykład dotyczył najnowszych interpretacji przepisów gry i dotyczył tzw. holdingu, czyli faulu popełnianego poprzez zatrzymywanie przeciwnika i braku szacunku do zawodów (LOR- ang. Lack of respect). Po tym wykładzie sędziowie IV ligi oraz Klas Okręgowej i „A” udali się na stadion, gdzie jako pierwsi wzięli udział w egzaminach biegowych przeprowadzonych w nowej formule. Po ukończonych egzaminach sędziowie udali się ponownie na teren ośrodka, gdzie po obiedzie udali się na drugi wykład prowadzony przez Marcina Szulca. Tym razem zagadnieniem poruszanym podczas zajęć był obszar związany z udzielaniem kar indywidualnych w obrębie pola karnego. Po zakończeniu wykładu na egzaminy kondycyjne udali się sędziowie Klas „B” i „C”, zaś swoje szkolenie mieli również obserwatorzy KS ZZPN prowadzone przez Referenta ds. obserwatorów Jerzego Brońskiego. Po ukończeniu egzaminów oraz szkoleń sędziowie KS mogli cieszyć się urokami jakie zapewnia OW Mewa w Niechorzu (plaża, basen, boiska do gry w piłkę nożną i siatkówkę, gry stołowe). Wieczorem przygotowany został specjalnie dla nich grill oraz projekcja meczu Włochy-Polska w namiocie konferencyjnym.

                Ostatnim dniem obozu była sobota. Sędziowie od rana wyjeżdżali, aby poprowadzić mecze w regionie. Jednakże Ci których mecze zostały zaplanowane na popołudniowe godziny, udali się rano na prowadzony przez sędzię międzynarodową Karolinę Tokarską ostatni wykład tego obozu. Zajęcia dotyczyły ustawiania się sędziów w trakcie zawodów. Po wykładzie nastąpiło oficjalne zamknięcie obozu, po czym wszyscy sędziowie i obserwatorzy po obiedzie kolejno opuszczali ośrodek, aby dotrzeć na czas na zawody na które zostali wyznaczeni.

                Zarząd KS ZZPN pragnie podziękować wszystkim zaproszonym gościom, prelegentom oraz przede wszystkim licznie zgromadzonym sędziom i obserwatorom Kolegium Sędziów ZZPN. Wyrażamy nadzieję, że kolejne obozy szkoleniowe będą przynajmniej tak samo udane.

facebook_page_plugin