Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją z wyjazdu sędziów naszego KS na mecze w Związku Piłki Nożnej Meklemburgii-Pomorza Przedniego w Niemczech. Wymiana sędziowska odbyła się w ramach trwającej od kilku lat współpracy naszych Kolegiów.

 


Przez weekend sędziowie z programu mentorskiego oraz delegaci uczestniczyli w wymianie między naszym kolegium a Związkiem Piłki Nożnej Meklemburgii-Pomorza Przedniego (Landesfußballverband Mecklenburg-Vorpommern). W piątek zameldowali się w hotelu położonym obok stadionu Hansy Rostock, po czym zostali przyjęci na powitalnej kolacji. Restauracja mieści się na 10 piętrze hotelu, skąd rozpościera się widok na cały sportowy kompleks i miasto Rostock. Wtedy także podzielono sędziów do prowadzenia sobotnich meczów:

1. Bölkower SV- Hansa Rostock: asystentami na tym meczu byli kol. Bartosz Bis i Marcin Boratyński

2. SV Waren - TSG Neusterlitz: Sędzia główny: Piotr Bitel, AS1: Bartłomiej Berdzik, AS2: Błażej Syropiatko, obserwator: Antoni Dancewicz

3. Förderkarder RS - SV 90 Görmin: SG: Piotr Pazdecki, SA1: Kamil Pieda, SA2: Patryk Nowicki, obserwator: Andrzej Martynowicz

W sobotę przed meczami odbyło się szkolenie wspólnie z kolegami z Niemiec. Podczas zajęć wspólnie rozmawiano o różnicach w sędziowaniu między Polską a Niemcami, została omówiona współpraca, a szkolenie zakończyło się videotestem i dyskusją na temat przedstawionych sytuacji. Od razu po nim część z sędziów rozjechała się na swoje mecze, które rozpoczynały się o jednej godzinie - 14.

Pomimo brzydkiej pogody tego dnia na meczu Bölkower SV- Hansa Rostock było 1064 widzów. Hansa jest bardzo popularna, a ludzie są przywiązani do klubu, dlatego deszcz nie przeszkodził, żeby na kameralnym obiekcie zgromadziło się tyle osób. Podejście do sędziów było przyjacielskie, doświadczyli wiele gestów życzliwości, a w szatni czekał na nich zastawiony stół. Przed meczem nie było konieczności sprawdzania dokumentów czy licencji. Wszystkie formalności załatwia się na miejscu, po meczu, przez klubowy komputer. Jest wymóg, który mówi o tym, że każdy klub musi mieć komputer z dostępem do internetu. Niezależnie jaka jest to liga - nawet kluby z 11 ligi muszą spełniać takie warunki. Dzięki temu można w pełni skupić się tylko i wyłącznie na meczu oraz bez pośpiechu wyjść na rozgrzewkę. Po powrocie do hotelu omówiono mecze, a sędziowie podzielili się swoimi przemyśleniami na temat przeprowadzonych spotkań. Wieczorem zaproszono delegację z naszego kolegium do restauracji, gdzie kontynuowano wymianę.

Dziękujemy za miłe przyjęcie oraz cenne doświadczenie, które wynieśliśmy z wyjazdu. Mamy nadzieję, że współpraca będzie układała się tak dobrze jak dotychczas.

facebook_page_plugin